بررسی بنا و معماری سراج حاج علی قلی در شهر زنجان و آسیب شناسی و مرمت بنا ، متن فاقد شکل می باشد

بررسی بنا و معماری سراج حاج علی قلی در شهر زنجان و آسیب شناسی و مرمت بنا , متن فاقد شکل می باشد|فرمت فایل: word تعداد صفحات: 138 639 بررسی بنا و معماری سراج حاج علی قلی در شهر زنجان و آسیب شناسی و مرمت بنا ، متن فاقد شکل می باشد «فهرست مطالب» عنوان صفحه مقدمه خصوصیات جغرافیایی زنجان خصوصیات آب و هوایی منطقه بررسی باد در شهر زنجان او|30015582|jvp
محقق گرامی فایل مورد نظر در مورد بررسی بنا و معماری سراج حاج علی قلی در شهر زنجان و آسیب شناسی و مرمت بنا ، متن فاقد شکل می باشد آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 138

639 بررسی بنا و معماری سراج حاج علی قلی در شهر زنجان و آسیب شناسی و مرمت بنا ، متن فاقد شکل می باشد

«فهرست مطالب»

عنوان صفحه

مقدمه

خصوصیات جغرافیایی زنجان

خصوصیات آب و هوایی منطقه

بررسی باد در شهر زنجان

اوضاع زمین شناسی شهرستان زنجان

خصوصیات بافت شهری و روستایی زنجان

وجه تسمیه زنجان

بافت و سیمای شهری

حرکت آبهای سطحی در معابر فرعی

مطالعات جغرافیایی

موقعیت قرار گیری بنا

همسایگی ها و همجواریها

کروکی و دسترسی بنا

مطالعات تاریخی

بررسی سازه ای

مصالح

آجر

خشت چوب سنگ ملات پی جرزها

پوشش

سازه های تاقی

پوشش تخت

پوشش الحاقی

عایق بندی بنا

عایق کاری بام به شیوه سنتی

معرفی تزئینات

کار بندی

آسیب شناسی

آسیب در قوس و در تاق

جدول آسیب شناسی سرای حاج علی قلی

جداول آسیب شناسی

مسائل باز سازی ساختمان ها با سازه ی آجری

کارهای نخستین در طرح باز سازی

آزمایش سازه ها

باز سازی بخشی از ساختمان

ساخت کناره های باز شو

ساخت نعل درگاه

نعل درگاه با تیرهای بتن مسلح

نعل درگاههای نزدیک به هم

گشودن باز شوهای قوسی شکل

زیر سازی دیوار

باز سازی کامل ساختمان

روش های ویژه پایدار کردن

پایدار کردن شالوده های آجری با زیر شمع های مسلح

مقاوم سازی

تعمیر دیوار

مرمت شکاف های بزرگ

تعمیر و مقاوم سازی محل تقاطع دیوارها

مقاوم سازی فونداسیون ها

مرمت بنا

انواع مرمت

مرمت و احیا

کاربری گذشته سرای حاج علی قلی

کاربری کنونی سرای حاج علی قلی

کاربری پیشنهادی و طرح مرمت

مقدمه :

سرای حاج علی قلی در حدود یک قرن پیش توسط شخصی به همین نام در مرکز شهر و در یکی از قسمت های اصلی بازار احداث شده. این بنا به سبک اصفهانی و در دوران قاجار به منظور تجارت احداث شده است.

بنا حیاط مرکز بوده و شامل طاق های کجاوه ای و قوس نیم کلیل می باشد که بر روی جرزهای آجری سوار شده است.

خصوصیات جغرافیایی زنجان :

از نظر توپوگرافی شهرستان زنجان منطقه ای کوهستانی است که به صورت فلات مرتفعی خود نمایی می کند و در اثر تجزیه رودخانه ها، جلگه های حاصلخیز مستقلی را تشکیل داده است. نا همواریهای شهرستان در ایران در این مقوله به کوههای زنجان شمالی و کوههای زنجان جنوبی تقسیم گردیده است که از نظر تقسیمات جغرافیایی رشته کوههای زنجان شمالی ادامه رشته کوههای البرز و کوههای زنجان جنوبی جزئی از رشته کوههای منفرد مرکزی است جهت کوهها بطور طبیعی از شمال غربی به جنوب شرقی ممتد بوده و دره زنجان رود را میان رودخانه قزل اوزن سفلی و علیا بوجود آورده است.

رودهای مهم شهرستان زنجان شامل قزل اوزن زنجانرود ابهر رود ایجرود سجاس رو فرارود بزینه رود است .

موقعیت قرار گیری جغرافیایی زنجان :

استان زنجان در قسمت شمال غربی ایرانی همجوار استانهای قزوین، همدان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و گیلان است.

شهر زنجان مرکز استان زنجان است و شهری کوهستانی با اقلیم سرد و خشک است.

شهر زنجان در رده میان رشته کوههای منشعب شده از البرز قرار گرفته است.

شهرستان زنجان یک واحد نیمه مستقلی جغرافیایی است که با وجود رودخانه قزل اوزن ایجاد گردیده این واحد جغرافیایی فلات آذربایجلات را با شیب ملایم به دشت قزوین هم مرتبط می کند.

شهرستان زنجان از شمال به بخشهای افکند و هشت جین از شهرستان خلخال، از شمال شرقی به ماسوله، فومن، رشت و شهرستان رودبار، از شرق به بخشهای سیردان، تاکستان، آوج از شهرستان قزوین از جنوب به کبودر آهنگ از شهرستان همدان از جنوب غربی به شهرستان بیجار، از مغرب به تکاب و از شمال غربی به قره آقاج و میانه محدود است و رودخانه قزل اوزن با گردش خود حد طبیعی این شهرستان را تعیین نموده است وسعت شهرستان زنجان بالغ بر است.

بررسی باد در شهر زنجان :

اغلب کوچه ها در جهت شمالی به جنوب فرم گرفته اند چون شدیدترین باد در زنجان از سمت مغرب به جنوب غربی می ورزد.

بادهایی که در منطقه دره رنجان می وزد شامل مسیرهای :

جنوب. جنوب غربی، جنوب شرقیف مشرق و مغرب است. بیشترین سرعت باد در اسفند ماه و کمترین سرعت باد در مهر ماه است. شدیدترین باد از جانبجنوبی غربی می ورزد.

کوچه ها و معابر غالباً با وزش باد هماهنگ ساخته شده اند ولی در معماری خانه ها تغییر خاصی ایجاد نکرده و در معماری منازل بیشتر تابش آفتاب مورد توجه بوده است.

خصوصیات آب و هوایی منطقه :

1 ) رطوبت هوا در این منطقه (زنجان) اندک است.

2 ) اختلاف درجه شب و روز بسیار است.

3 ) نزولات آسمانی به صورت برف، تگرگ و باران در فصول مختلف سال می باشد.

بارش برف از اواخر پاییز تا اوایل بهار ادامه دارد.

4 ) هوا در تابستان و بهار معتدل است و در زمستان و پاییز سرد و خشک

5 ) محصولات کشاورزی اعم از سرد سیری و گرمسیری در منطقه مورد بهره برداری قرار می گیرد. پنبه، برنج و زیتون در دره های قزل اوزن، بویژه در طارم و گندم و جو و کلئ زا در کوهپایه های و جلگه ها پرورش دیمی و آبی کاشت می شوند.

6 ) باغداری و محصولات سر درختی نیز حائز اهمیت است از جمله سیب و انگور

7 ) صنایع دستی منطقه یکی از منابع اقتصادی خانواده ها می باشد و شامل :

ملیله کاری، چاروق و گیوه دوزی و چاقو می باشد.

بررسی باد در شهر زنجان :

اغلب کوچه ها در جهت شمالی به جنوب فرم گرفته اند چون شدیدترین باد در زنجان از سمت مغرب به جنوب غربی می روزد.

بادهایی که در منطقه دره زنجان می وزد شامل مسیرهای :

جنوب، جنوب غربی، جنوب شرقی، مشرق و مغرب است. بیشترین سرعت باد در اسفند ماه و کمترین سرعت باد در مهر ماه است. شدیدترین باد از جانب جنوب غربی می وزد.

کوچه ها و معابر غالباً با وزش باد هماهنگ ساخته شده اند ولی در معماری خانه ها تغییر خاصی ایجاد نکرده و در معماری منازل بیشتر تابش آفتاب مورد توجه بوده است.

اوضاع آب و هوای جوی زنجان :

اوضاع جوی و شرایط اقلیمی منطقه بر حسب پستی و بلندیهای سخت متغیر است. در کل ارتفاعات دارای آب و هوای سرد کوهستانی، زمستانهای پر برف و سرد تابستان معتدل و خشک می باشد.

نزولات جوی تابع دو باد معروف مه و شره است. باد مه از جهت شمال به جنوب در منطقه حرکت می کند و رطوبت دریای خزر را به این نواحی منتقل می کند و موجب برودت و کاسته شدن درجه حرارت می شود. و باد شره در جهت جنوب غربی به شمال شرقی حرکت می کند و رطوبت حاصله از تبخیر دریای مدیترانه را در منطقه سرازیر می کند. این باد در خرداد ماه با از سدت دادن رطوبت خود در مسیر موجب خشکی هوا در این منطقه می شود.

بطور کلی به استثنای ماههای تیر، مرداد و شهریور که به ندرت بارندگی می شود در بقیه ماهها در طول ماه نزولات جوی وجود دارد که در زمستان بصورت برف و در بهار به صورت باران ریزش می کند.

اوضاع زمین شناسی شهرستان زنجان :

بطور کلی از نظر زمین شناسی و قدمت طبقات از دوران اول تا دوران سوم زمین شناسی را نشان می دهد، قدیمترین تشکیلات در منطقه به دوره کامبرین و پریمن از دوران اول زمین شناسی بقدمت 335 میلیون سال دیده می شود و از سنگهای ماسه ای و دو لومتی تشکیل گردیده در کوههای زنجان جنوبی و رشته کوههای شامل غربی که در لایه های زیرین قرار گرفته نمایان است.

رشته کوههای زنجان شمالی متشکل از سنگهایی از گرانیت متعلق به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی به قدمت 125 میلیون سال و تقریباً بقیه رشته کوههای زنجان شمالی متعلق به دوره ائوسن از اوایل دوران سوم زمین شناسی بقدمت 60 میلیون سال شامل سنگهای شتیل. بازالت و سنگهای ماسه ای است.

جوان ترین یافته های زمین شناسی در منطقه ارتفاعات مشرف به رودخانه قزل اوزن و شعبات آن می باشد که متعلق به دوره میوسن از اواخر دوران سوم زمین شناسی است.

بقایای دریای تتیس از دوران اول بوضوح در منطقه دیده می شود.

نقشه چهار گوش زنجان محدود است به مدارهای 36 و 37 درجه شمالی و نصف النهارهای 48 و 12/49 شرقی، این نقشه جزئی از کوههای البرز و تعدادی از رشته کوههای موازی و قسمتهای پست مربوط به بخش شمالی غربی ایران مرکزی را در بردارد.

کهن ترین تشکیلات در این ناحیه عبارت است از سنگهائی که کمی دگرگون شده اند و همچنین شیل های غیر دگوگرنی متعلق به تشکیلات کهر و گرانیت (گرانیت دوران) رویهم رفته این سنگها یک مجموعه پی ققدمت پر کامبرین را می سازند.

شیل ها و آهکهای کرتا سه، قدیمیترین سنگهایی است که در بخش جنوب غربی محدوده در معرض دید قرار دارند.

ائوسن بطور عمده متشکل است از سنگهای آتشفشانی به ضخامت زیاد و رشته های توفی (تشکیلات کرج سه تا چهار هزار متر ضخامت) به این سنگها در محل هایی با گرانوادیوریت های اواخر ائوسن یا الیگوسن به چندین توده نفوذی وسیع در ائوسن و در تشکیلات قدیمتر بوجود آورده است.

ماسه سنگها و شیل های اوایل پرمین و سنگ آهک روته متعلق به اواخر پرمین و این ناحیه توزیع زیادی دارند.

تشکیلات قم دالیگوشن به اوائل میوسن جوانترین نهشته دریایی ناحیه را تشکیل می دهد.

محدوده نقشه چهار گوشه زنجان شامل کانسارهای اقتصادی از سرب روی مس و سنگهای مختلف مورد نیاز صنایع است و پیگردهای مختصری در مورد آهن طلا زغال سنگ کائولن نمک و آلونیت نیز صورت گرفته است.

خصوصیات بافت شهری و روستایی در زنجان :

1 ) بافت شهری و روستایی به صورت متراکم بوده است (بدلیل سردسیر و کوهستانی بودن منطقه و ارتفاع زیادی که نسبت به سطح دریا دارد)

2 ) فضاهای شهری به صورت کوچک ساخته می شود (متراکم) تا دسترسی به امکانات شهری و فضاهای با کاربردهای متفاوت مانند (اداری اقتصادی مسکونی تجاری و ..) فراهم باشد.

3 ) ابنیه به صورت متصل به هم ساخته شده است.

4 ) جهت آفتاب و عوارض زمین عامل تعیین کننده و در نحوه استقرار، گسترش و سیمای کلی در شهر و روستا بوده است.

5 ) کوچه ها و معابر اصلی به موازات خط تراز زمین و اغلب با عرض کم به دلیل سرمای بسیارد زیاد ساخته می شده اند.

وجه تسمیه زنجان :

به گفته مستوفی شهر زنجان را اردشیر بابکان ساخته و شهمین نامیده است) (گفتنی است روایت شده که شهین نام زن اردشیر بوده است موثق نیست) در فرهنگنامه دهخدا در ذیل کلمه شهین چنین آمده : شهین نام شهر زنگان است که معروف آن زنجان است) گویند آن شهر را ادشیر بابکان بنا کرده است و شهری بوده بزرگ در میان ری و آذربایجان و وجه تسمیه آن مخفف زندگانی یعنی اهل کتاب زند است و زندگیان زنگان شده و دال آن حذف گردید، ماخذ و مرجع حمد اله مستوفی در مورد کلمه شهین که به زنگان اطلاق می گردیده مردم است و تاکنون هیچ منبع موثق دیگری در این ارتباط اظهار نظر ننموده است.